« نه به کار کودک» بر فراز قلل هیمالیا .

18 خرداد 1397

تیم کوهنوردی حامی کودکان کار پس از صعود موفق خود به هیمالیا و فتح قله آیلند پیک به ایران بازگشت. تیم ۱۶ نفره­ ی کوهنوردان کشورمان به سرپرستی حسن نجاریان که با شعار ” نه به کار کودک” ۲۷ اسفند ماه ۹۵ از تهران حرکت کرده بودند، توانستند پرچم «نه به کار کودک» را در حمایت از «موسسه کودکان سرزمین من» و «انجمن حمایت از کودکان کار»  بر فراز قله ۶۱۸۹ متری هیمالیا به اهتزاز درآورند.

این تیم هیمالیا نورد، دغدغه­ مندانه و از روی آگاهی، شعار جهانی ” نه به کار کودک ” را برای صعود بر قله ی ۶۱۸۹ متری هییمالیا برگزیده­ اند. آنان بخوبی واقفند که کار کودک صرفا موضوعی فردی و برخاسته از شرایط خانوادگی و کوتاهی والدین نیست و می­ دانند که کار کودک پدیده ایست چند سببی که ریشه در نابسامانی­ های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و غیره دارد که بیش از هرچیز معلول بی­ تدبیری و کم­ توجهی برنامه­ ریزان و سیاست­گذاران کلان اجتماعی ست و نیز به این مهم به خوبی اشراف دارند که یکی از عوامل بوجود آورنده­ ی کار کوک در ابعادی جهانی، علاوه بر فقر و نابرابری، دامن زدن به جنگ­ ها و مخاصمات قومی و قبیله­ ای ست که با هدف به یغما بردن ثروت ملت­ های ضعیف­ تر و کشورهای کمتر توسعه یافته، توسط کشورهای بزرگ استعماری نوین صورت می­ گیرد .

به همین دلیل حل نهایی کار کودک در عرصه­ ی جهانی را، در گرو همبستگی انسانی تمامی ملل دنیا و پایان بخشیدن به جنگ­ ها، مخاصمات و زیاده خواهی­ های کشورهای قوی­تر می­ بینند و بر همین اساس،  طرح این مساله (نه به کار کوک و ضرورت پایان بخشیدن به آن) در صعودهای هیمالیا که جایگاه حضور نمایندگان با انگیزه و پویای تمامی فرهنگ­ ها و کشورهای دنیاست را، بهترین فرصت برای معطوف نمودن  اذهان عمومی، کانون­ های فکری و وجدان انسانی مردمان سراسر جهان به این موضوع پر اهمیت تشخیص داده و بالا بردن پرچم ” نه به کار کودک ” در این بلندا را هدف صعود خود قرار داده اند.

شایان ذکر است؛ هزینه­ های این صعود تماما بر عهده­ ی تیم کوهنوردی بوده و در راستای حمایت از کودکان سرزمین مان با این صعود، حمایت مالی و معنوی از موسسه کودکان سرزمین من و انجمن حمایت از کودکان کار داشته اند.

برای آشنایی بیشتر با موسسه کودکان سرزمین من می توانید به وب سایت این موسسه به آدرس www.coml.ir  مراجعه نمایید.

همچنین آشنایی بیشتر با انجمن حمایت از کودکان کار می­توانید به وب­سایت انجمن به آدرس www.apcl.org.ir    مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.